Nechte si proplatit masáže či cvičení od své zdravotní pojišťovny

23.11.2014 13:36

Při rozhovorech s klienty se někdy dostaneme na téma příspěvky od pojišťoven a zjišťujeme, že mnozí dodnes nečerpají příspěvky na masáže, či jiné rehabilitační činnosti, které zdravotní pojišťovny proplácejí. Určitě je škoda nečerpat výhod, která vám pojišťovna nabízí. Nejčastějším problémem je, že mnozí ani nevědí na co a v jaké míře pojišťovny přispívají. Pravdou je, že na první pohled se můžou zdát poskytované výhody nepřehledné, ale chce se to nenechat vyděsit a dostáváte pak za to příjemnou odměnu. ;)

Proto jsme se snažili udělat stručný přehled, jaké příspěvky můžete od svojí zdravotní pojišťovny získat. Není náhodou příjemné vědět, že třeba na 3-4 masáže můžete přijít s tím, že vám je proplatila pojišťovna? ;-)

VZP - Všeobecná zdravotní pojišťovna

Letos snížila VZP výši maximálního příspěvku na 1.000 Kč. Tato částka se skládá z 500 Kč, na kterou má nárok každý člen Klubu pevného zdraví (děti i dospělí). Dalších 500 Kč dostane dárce krve. Registrace v Klubu pevného zdraví je jednoduchá a nic nestojí. Stačí jen říci na přepážce, že chcete čerpat výhody a stát se členem Klubu, pracovník přepážky vás automaticky zaregistruje a je vše hotovo.

Jen pro úplnost - nastávající maminky můžou dostat navíc dalších 500 Kč, avšak již na jiný účel - cvičení, partner u porodu atd.

VoZP - Vojenská zdravotní pojišťovna

VoZP má poměrně členité rozdělení možnosti čerpání výhod. Pokud jste pojištěncem jistě není na škodu se podívat na Program zdravotní preventivní péče, kde se můžete podívat na všechny možné příspěvky, program je poměrně rozsáhlý a jistě si tam najdete, co by jste mohli využít. Pro účely masáží je zde bohužel ale maximálně 250 Kč příspěvku na rok.

ČPZP - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP má složitější strukturu výhod, kterou také stojí za to projít. Jsou zde Preventivní programy z nichž se dají proplácet některé nadstandardní výkony, popřípadě sportovní aktivity, ozdravné pobyty, očkování apod. K proplacení masáží je ale jen program pro Dárce krve, kdy je možno dostat až 4.500 Kč dle počtu odběrů a dárce kostní dřeně až 6.000 Kč.

OZP - Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Ať jsme hledali, jak se dalo, našli jsme příspěvky na masáže opět jen pro dárce krve, dárce kostní dřeně a dárce orgánů.

Dárci krve dostanou 1.000 Kč (za 2 odběry v tomto roce) a již ocenění dárci krve medailí prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatého kříže ČČK navíc dostanou 2.000 Kč,

Dárci kostní dřeně, či dárci orgánů si můžou nechat proplatit až 3.000 Kč.

Samozřejmě pojišťovna má i jiné preventivní programy a příspěvky z nich, ale zde nám přišly dost nepřehledné.

ZPŠ - Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Příspěvky jsou řešeny formou balíčků pro těhotné ženy (až 600 Kč/rok), pro dárce krve a kostní dřeně (až 600 Kč/rok) a pro držitele Zlatého kříže (až 1.500 Kč/rok).

Nicméně i tady opět platí, že balíčky jsou obsáhlejší a jistě si najdete i jiné možnosti čerpání než jen na masáže.

ZPMV - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

Na webových stránkách pojišťovny jsme nic konkrétního k masážím nenašli. Odkazujeme se tedy na telefonát na infolinku, kdy jsme se dozvěděli, že příspěvky jsou pouze pro dárce krve a masáže musí být ve zdravotnickém zařízení. Znovu se zde najde ale i spousta jiných programů třeba i na pohybové aktivity a stojí za to se na ně podívat.

RBP - Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Pojišťovna poskytuje příspěvek v rámci Programu Zdraví 90 až 500 Kč. Podmínky zařazení do programu jsou ale poměrně složité, je třeba se podívat na web pojišťovny a prostudovat, zda by jste tam mohli být ještě zařazeni, poměrně zásadní podmínka je, že před vstupem do tohoto programu vám může být max. 30 let.

Dárci krve

Dovolíme si takovou menší odbočku od hlavního tématu článku. Několikrát tu byl zmíněn příspěvek pro dárce krve a chtěli bych i jako dárci krve upozornit, že příspěvky od pojišťoven nejsou jedinou výhodou, kterou můžete čerpat. Než se dostaneme k výčtu většiny výhod, zmíníme asi tu nejdůležitější - děláte něco pro druhé a nikdy nevíte, kdy a jakým způsobem se vám to vrátí. Třeba to budete jednou vy, kdo budete potřebovat darovanou krev... A navíc není nad ten dobrý pocit, že jste udělali něco dobrého. :)

Výhody:
  • pracovní volno v den odběru
  • kontrola zdravotního stavu
  • odpočet ze základu daně (2.000 Kč za odběr)
  • příspěvek na stravu, či občerstvení
  • příspěvky a dárky zdravotních pojišťoven (např. příspěvky na masáže, multivitamíny, atd..)
  • jiné - do akcí darování krve se někdy angažují i jiné firmy, například jsme našli na internetu akci od Intersparu
  • jiné - ještě jsem našel portál Pro dárce krve, kde je seznam firem, které dávají slevy dárcům krve a některé jsou i v Plzni.

Na stránce Wikipedie si můžete i pročíst, jaké je využití darované krve.